• Załącznik Nr 2

        do Uchwały Nr XXXV/380/17

        Rady Gminy Biskupiec

        z dnia 22 czerwca 2017 roku

         

         

        STATUT PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W  KROTOSZYNACH

        OBJAŚNIENIE WYRAŻEŃ STATUTOWYCH:

        Ilekroć w statucie jest mowa bez bliższego określenia o:

        1.       przedszkolu- należy przez to rozumieć Publiczne Przedszkole w Krotoszynach,

        2.       rodzicach - należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów wychowanka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad wychowankiem,

        3.       Statucie - należy przez to rozumień statut Publicznego Przedszkola Krotoszynach,

        4.       ustawie o systemie oświaty - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 07 września 1991 r. ze zmianami, o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169);

        5.       ustawie- należy przez to rozumieć ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59)

        ROZDZIAŁ I
        POSTANOWIENIA OGÓLNE

        § 1

        1.Publiczne Przedszkole w Krotoszynach zwane dalej Przedszkolem prowadzi działalność oświatową dla dzieci objętych na mocy ustawy wychowaniem przedszkolnym.

        2.Przedszkole mieści się w Krotoszynach pod adresem Krotoszyny 4a  13-330 Krotoszyny.

        3.Przedszkole jest placówką publiczną

        4.Organem prowadzącym Przedszkole jest  Gmina Biskupiec, z siedzibą w Biskupcu..

        5.Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.

        6.Przedszkole jest jednostką budżetową Gminy Biskupiec i prowdzi gospodarke finansową na zasadach okreslonych w odrębnych przepisach.

        § 2

        1.      Ustalona nazwa Przedszkola używana jest w pełnym brzmieniu: Publiczne Przedszkole w Krotoszynach

        2.      Na pieczęciach używa się pełnej nazwy Przedszkola: Publiczne Przedszkole w Krotoszynach.

        ROZDZIAŁ II
        CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA, SPOSOBY REALIZACJI ZADAŃ ZASADY SPRAWOWANIA OPIEKI

        § 3

        1.       Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z ustaw: Prawo Oświatowe oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych w szczególności poprzez :

        a) przeprowadzanie  rekrutacji dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.

        b) wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.

        c)       Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.

        d)      Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

        e)       Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.

        f) Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

        g) Zapewnia opiekę, wychowanie i nauczanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa.

        2.Przedszkole:

        a)      zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie.

        b)      Realizuje bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej, w oparciu o program wychowania przedszkolnego wybrany z zestawu programów zatwierdzonych przez MEN oraz programy autorskie opracowane zgodnie z podstawą programową przyjęte uchwałą Rady Pedagogicznej.

        c)       Zapewnia organizację zajęć dodatkowych, z uwzględnieniem w szczególności potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci.

        d)      Kształtuje umiejętność współżycia i współdziałania w zespole niejednorodnym; uczy poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka.

        e)      Wspomaga indywidualny rozwój dziecka, wspomaga rodzinę w wychowaniu dziecka oraz w przygotowaniu go  do nauki w szkole podstawowej

        f)       Udziela dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez współpracę z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz instytucjami działającymi na rzecz dzieci poza placówką.

        g)      umożliwia dzieciom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia.

        3.Dyrektor Przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału lub realizowanych zadań zgodnie z układem godzin podanym w arkuszu organizacyjnym z uwzględnieniem propozycji rodziców.

        4.Każdy oddział ma do dyspozycji oddzielną salę.

        5.W czasie pobytu w ogrodzie zajęcia i zabawy poszczególnych grup odbywają się na wyznaczonych terenach ze sprzętem zabawowym wyzwalającym aktywność ruchową dzieci.

        6.       W przedszkolu nie mogą być stosowane wobec wychowanków żadne zabiegi medyczne, z wyjątkiem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

        7.       O zaobserwowaniu niepokojących sygnałów dotyczących zdrowia dziecka, nauczycielka niezwłocznie powiadamia rodziców.

        8.       Rodzice (prawni opiekunowie) osobiście przyprowadzają i odbierają dzieci z Przedszkola. Dziecko musi być przyprowadzone do budynku przedszkola i oddane pod opiekę pracownikowi Przedszkola.

        9.       Rodzice (prawni opiekunowie) mogą upoważnić pisemnie osobę pełnoletnią zapewniającą pełne bezpieczeństwo dziecku.

        10.   Osoba, która odbiera dziecko nie może być pod wpływem alkoholu, środków odurzających.

        11.   Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) wychowankowie przedszkola mogą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Opłatę uiszczają rodzice (prawni opiekunowie) dziecka.

        12.   Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola określa regulamin przyprowadzania i odbioru dziecka .

        13.   Realizacja celów i zadań Przedszkola w zakresie wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do nauki w szkole następuje, w szczególności, poprzez:

        1)      organizowanie indywidualnych spotkań z rodzicami,

        2)             szkolenia dla rodziców dzieci nowoprzyjętych,

        3)             zajęcia otwarte,

        4)             spotkania rodzinne wynikające z kalendarza roku przedszkolnego np. dzień mamy,

        5)             rodzinne spotkania grup,

        6)                      warsztaty dla rodziców,

        7)             spotkania indywidualne z nauczycielami, innymi rodzicami,

        8)             pomoc psychologiczno- pedagogiczną dla rodzin,

        9)                     współpracę nauczycieli i rodziców współpracują w sprawach opieki, wychowania i kształcenia wychowanków,

        10)                   utrzymywanie przez Przedszkole i nauczycieli stałego kontakt z rodzicami, udzielanie rzetelnych informacji na temat dziecka, jego zachowania i rozwoju,

        11)          umożliwienie rodzicom wcześniejszego poznania Przedszkola poprzez dni otwarte. Przedszkole organizuje dni otwarte dla nowych dzieci w celu zaadoptowania się nowo przyjętych dzieci do przedszkola, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych na obserwację ich zachowań w grupie,

        14.W celu relazkicji zadan i cełów przedszkola nauczyciele w szczgólności:

        a) organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka biorą pod uwagę możliwości dzieci, ich oczekiwania poznawcze i potrzeby wyrażania swoich stanów emocjonalnych, komunikacji oraz chęci zabawy

               b) diagnozują, obserwują dzieci i twórczo organizują przestrzeń ich rozwoju, włączając do zabaw i doświadczeń przedszkolnych potencjał tkwiący w dzieciach oraz ich zaciekawienie elementami otoczenia.

        c)informują rodziców o postępach w rozwoju ich dziecka, zachęcają do współpracy w realizacji programu wychowania przedszkolnego oraz opracowują diagnozę dojrzałości szkolnej dla tych dzieci, które w danym roku mają rozpocząć naukę w szkole.

        15.Realizacja celów i zadań Przedszkola w zakresie sprawowania opieki nad wychowankami podczas zajęć w Przedszkolu oraz zajęć poza Przedszkolem zorganizowana jest według następujących zasad:

        1)Przedszkole sprawuje opiekę nad wychowankami podczas zajęć obowiązkowych i dodatkowych na terenie Przedszkola oraz podczas zajęć organizowanych przez Przedszkole poza jego terenem,

        2)Przedszkole sprawuje opiekę nad wychowankami w czasie zajęć edukacyjnych, rewalidacyjnych, związanych z pomocą psychologiczno- pedagogiczną oraz innych zajęć organizowanych przez nauczycieli w uzgodnieniu z dyrektorem, w czasie pobytu wychowanka w Przedszkolu, a w wypadkach określonych w niniejszym statucie oraz w przepisach odrębnych również poza terenem Przedszkola,

        3)opiekę nad wychowankami sprawują wszyscy pracownicy Przedszkola, w szczególności dyrektor, nauczyciele, specjaliści, pomoc nauczyciela,

        4)nauczyciel, któremu powierzona jest opieka nad wychowankami prawnie odpowiada za ich bezpieczeństwo, a w szczególności:

        a) podczas obowiązkowych zajęć dydaktyczno – wychowawczych w Przedszkolu nauczyciele (wychowawcy) zapewniają dzieciom opiekę i dbają o ich bezpieczeństwo,

        b) podczas zajęć dodatkowych odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wychowanków są nauczyciele, którym powierzono prowadzenie tych zajęć,

        c) za bezpieczeństwo dzieci w czasie imprez szkolnych, tj. wycieczki grupowe, zabawy taneczne, itp., odpowiedzialność ponoszą wyznaczeni opiekunowie - nauczyciele, wychowawcy, wolontariusze, rodzice.

        d) w czasie zabaw ruchowych i gier sportowo - rekreacyjnych należy zwracać szczególną uwagę na stopień aktualnej sprawności fizycznej, samopoczucie dziecka lub inne jego dolegliwości.

        5)Przedszkole organizuje opiekę nad wychowankami z zachowaniem przepisów BHP,

        6)Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, Przedszkole zapewnia opiekę wychowankom poprzez :

        a) udzielanie pomocy pedagogicznej i psychologicznej,

        b) dbałość o rozwój fizyczny dzieci, racjonalny wypoczynek, zachowanie zdrowia i higieny,

        c) organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych,

        d) organizowanie pomocy materialnej dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej,

        16.Realizacja celów i zadań Przedszkola w zakresie  organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz aktów wykonawczych, w szczególności według następujących zasad:

        1) zadania związane z opieką psychologiczną i pedagogiczną Przedszkole wykonuje poprzez: diagnozę, terapię indywidualną oraz grupową, a także ścisłą współpracę z nauczycielami i innymi specjalistami oraz rodzicami,

        2) pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana jest dzieciom, rodzinom i nauczycielom,

        3)  pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana dziecku w Przedszkolu polega na:

        a) rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych wychowanka oraz rozpoznawaniu jego  indywidualnych możliwości psychofizycznych wynikających w szczególności z niepełnosprawności,

        b) zapewnianiu warunków do optymalnego psychofizycznego rozwoju na terenie placówki;

        c) zapewnianiu w miarę możliwości i kompetencji wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych i trudności wychowawczych oraz  zapobiegania ich rozwojowi poprzez odpowiednie oddziaływania terapeutyczne;

        d)  zatrudnianiu  nauczycieli  odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym i specjalistów:;

        4)  udzielanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy z wychowankiem w formie:

        a) zajęć specjalistycznych ,

        b) zajęć rozwijających uzdolnienia,

        c) porad i konsultacji,

        5)   pomocy psychologiczno- pedagogicznej udzielają wychowankom nauczyciele, wychowawcy, specjaliści we współpracy z rodzicami, poradniami psychologiczno – pedagogicznymi,

        6) pomoc psychologiczno- pedagogiczna polega nadto na integracji oddziaływań domu i placówki oraz   wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci.

        7) pomoc psychologiczno- pedagogiczna jest udzielana rodzicom w formie porad, konsultacji, warsztatów, szkoleń

        8) Przedszkole współpracuje z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, z poradniami specjalistycznymi, uczelniami, oraz instytucjami zajmującymi się problemami edukacji dzieci pełnosprawnych jak i o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

        9) korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Przedszkolu jest nieodpłatne i dobrowolne .

        17.Przedszkole realizuje statutowe cele i zadania we współpracy z rodzicami, stowarzyszeniami, organizacjami i instytucjami lokalnego środowiska, tworząc optymalne warunki osiągania wysokich efektów swojej działalności wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej.

        18.Statutowe cele i zadania Przedszkola realizują nauczyciele wraz z wychowankami w procesie działalności wychowawczo-dydaktycznej podczas pobytu dziecka w Przedszkolu.

        19.Pomieszczenia Przedszkolne, w których odbywają się zajęcia edukacyjne, rewalidacyjne i inne powinny być odpowiednio wyposażone, dostosowane do potrzeb dzieci, w szczególności ustawienie i wysokość stolików, organizacja sali, powinny zapewniać bezpieczne i higieniczne warunku pobytu.

        ROZDZIAŁ III.

        ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA

        § 4

        1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień

        2. W przypadkach, gdy liczba zgłoszonych do Przedszkola dzieci w wieku 3-7 lat, nie przekracza 25, tworzona jest jedna grupa mieszana dla wszystkich dzieci.

        3. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.

        4. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3-7 lat.

        5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor Przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

        § 5

        1.       Praca wychowawcza, dydaktyczna oraz opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o program wychowania w przedszkolu wybrany z zestawu programów zatwierdzonych przez MEN uwzględniający podstawę programową oraz ramowy rozkład dnia, ustalony przez Dyrektora Przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów)

        2.       Dopuszcza się organizacje pracy wychowawczo- dydaktycznej i opiekuńczej na podstawie:

        1) innowacji pedagogicznej organizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami oraz na zasadach określonych w niniejszym statucie oraz w statucie Zespołu,

        2) programu własnego dopuszczonego do użytku zgodnie z odrębnymi przepisami.

        3. . Szczegółową organizację pracy placówki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji Przedszkola opracowany przez dyrektora, zaopiniowany przez organ sprawujący nadzór

        pedagogiczny, Radę Pedagogiczną, zakładowe organizacje związkowe i zatwierdzony przez organ prowadzący.

        4.  W arkuszu określa się w szczególności:

        1)  liczbę oddziałów, liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach;

        2)  czas pracy poszczególnych oddziałów;

        3) liczbę pracowników Przedszkola, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze;

        4) ogólną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący Przedszkole;

        5)  terminy przerw w pracy Przedszkola.

        5.  Organizację pracy Przedszkola określa ramowy rozkład dnia opracowany przez Dyrektora Przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia, higieny i oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów). Zawiera on informacje o:

        1)  przewidywanym czasie pobytu dzieci w Przedszkolu;

        2)  ilości i czasie spożywanych posiłków;

        3) czasie zabaw i zajęć programowych;

        4) czasie zajęć dodatkowych;

        5)  pobycie na powietrzu;

        6) czasie przeznaczonym na relaksację.

        6. Szczegółowe rozkłady dnia opracowane przez nauczycieli poszczególnych oddziałów na podstawie ramowego rozkładu zawarte są w dziennikach zajęć poszczególnych oddziałów oraz uwzględniają potrzeb i możliwości psychofizyczne dzieci.

        § 6

        1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.  

        2. Przedszkole czynne jest od godz. 7.00 do godz.15.00:

        1) wydłużenie czasu pracy może nastąpić na pisemny wniosek przynajmniej 50% rodziców po akceptacji organu prowadzącego.

             2) Dzienny czas pracy poszczególnych oddziałów w danym roku szkolnym ustalony jest w arkuszu    

                 organizacji z uwzględnieniem potrzeb zgłoszonych przez rodziców oraz z uwzględnieniem   

                 przepisów w sprawie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego

                i zatwierdzony przez organ prowadzący.

        § 7

        1. Czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego wynosi nieprzerwanie minimum 5 godzin dziennie pomiędzy godzinami 8-13.

        2.  Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów dziecka) w Przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe. Odbywają się one poza czasem przeznaczonym na realizację postawy programowej. Powinny uwzględniać potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci.

        3. Na pisemny wniosek rodziców (prawnych opiekunów) prowadzone są nieodpłatnie zajęcia religii. W tym czasie dzieci, które nie uczęszczają na religię mają zapewnioną opiekę nauczyciela.

        4. Czas trwania zajęć (również zajęć dodatkowych) jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci.

        5. Czas trwania zajęć dodatkowych oraz zajęć religii, zajęć języka mniejszości narodowej. języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, zajęć rewalidacyjnych wynosi:

        1)  z dziećmi w wieku 3-4 lat - około 15 minut;

        2)  z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut.

        6. Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w Przedszkolu określają odrębne przepisy.

         

         

        § 8

        Przedszkole jest przedszkolem wielodziałowym.

        § 9

        1.        Wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego poza czasem przeznaczonym na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę dzieci do lat 5, ustalana jest w drodze uchwały przez Radę Gminy Biskupiec.

        2.       W Przedszkolu istnieje możliwość korzystania z trzech posiłków dziennie- śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek:

        1) dzienna stawka żywieniowa, obejmująca wyłącznie tzw. koszty wsadu surowca, ustalana jest przez dyrektora w porozumieniu z Radą Rodziców;

            2)  koszty wyżywienia pokrywane są w całości przez rodziców,

            3) opłaty za wyżywienie przyjmowane są w dni ustalone przez Dyrektora.

        3. Szczegółowy zakres realizowanych w Przedszkolu działań edukacyjnych oraz zasady odpłatności,szczególnie za wyżywienie dziecka, określa umowa zawarta pomiędzy Dyrektorem Przedszkola a rodzicami (prawnymi opiekunami), która w szczególności określa:

        a)  czas na jaki została zawarta;

        b)  wymiar godzin pobytu dziecka w Przedszkolu;

        c) liczbę posiłków, z których korzysta dziecko.

        ROZDZIAŁ IV
        ORGANY PRZEDSZKOLA

        § 10

        1.       Organami Przedszkola są:

        1)      Dyrektor Przedszkola,

        2)      Rada Pedagogiczna Przedszkola,

        3)      Rada Rodziców,

        2.       Na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy prawo oświatowe nie tworzy się Rady Przedszkola.

        § 11

        1.      Organy Przedszkola mają prawo do swobodnego działania i podejmowania uchwał w ramach swoich kompetencji.

        2.Organy współdziałają ze sobą w sprawach dotyczących organizacji poprzez:

        1)      wymianę informacji,

        2)      opiniowanie,

        3)      wnioskowanie,

        4)      podejmowanie uchwał,

        5)      podejmowanie wspólnych działań.

        3.       Sprawy sporne pomiędzy organami Przedszkola rozstrzygane są na wspólnym posiedzeniu zwoływanym przez Dyrektora. W celu rozwiązania zaistniałych konfliktów Dyrektor może powołać komisję składającą się z przedstawicieli zainteresowanych stron.

        4.       W przypadku nie osiągnięcia porozumienia lub nie rozstrzygnięcia sporu - organ Przedszkola może wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie konfliktu do organu prowadzącego lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny zgodnie z podziałem kompetencji określonych w ustawie.

        5.       Współdziałanie organów ma na celu stwarzanie jak najlepszych warunków rozwoju uczniom oraz podnoszenie poziomu pracy Przedszkola.

        6.       Przepływ informacji pomiędzy organami Przedszkola o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach może odbywać się poprzez:

        1)      spotkania organizowane z inicjatywy Dyrektora z przedstawicielami organów Przedszkola,

        2)      zebrania Rady Pedagogicznej Przedszkola i zaproszonych przedstawicieli innych organów,

        3)      umieszczenie zadań planowanych do realizacji w danym roku szkolnym na tablicy ogłoszeń.

        7. Organy Przedszkola współpracując ze sobą:

        1)dają każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji określonych ustawą i zawartych szczegółowo w statucie Przedszkola,

        2)zapewniają bieżącą informację między sobą poprzez zebrania, informacje na tablicy ogłoszeń.

        8.       Organy Przedszkola współpracują ze sobą w celu wspierania swojej działalności promując działalność placówki.

        § 12

        DYREKTOR PRZEDSZKOLA

        1.    Stanowisko Dyrektora Przedszkola powierza i z tego stanowiska odwołuje organ prowadzący Przedszkole.

        2.      Szczegółowe zasady oraz tryb powierzenia oraz odwoływania ze stanowiska Dyrektora Przedszkola, reguluje ustawa - prawo oświatowe wraz z aktami wykonawczymi oraz Statut Przedszkola.

        3.      Dyrektor Przedszkola posiada kompetencje wynikające z ustawy - prawo oświatowe i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z innych przepisów szczególnych, statutu Przedszkola.

        4.      Dyrektor Przedszkola w szczególności:

        1)kieruje działalnością Przedszkola oraz reprezentuje je na zewnątrz,

        2)      jest przewodniczącym Rady Pedagogicznej Przedszkola,

        3)      jest odpowiedzialny za dydaktyczny i wychowawczy poziom Przedszkola i sprawuje nadzór nad prawidłową realizacją procesu dydaktyczno-wychowawczego,

        4)      sprawuje nadzór pedagogiczny w zakresie określonym w ustawie prawo oświatowe, aktach wykonawczych oraz innych przepisach szczególnych,

        5)       opracowuje arkusz organizacyjny Przedszkola,

        6)      realizuje uchwały Rady Pedagogicznej Przedszkola podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących,

        7)      dysponuje środkami określonymi w planie finansowym Przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,

        8)      sprawuje opiekę nad wychowankami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,

        9)      wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom, nauczycielom i innym pracownikom w czasie zajęć organizowanych w Przedszkolu,

        10)   organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną,

        11)   prowadzi postępowanie rekrutacyjne do przedszkola,

        12)    ponosi odpowiedzialność za powierzone mienie

        13)   wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych.

        1.       Dyrektor współpracuje z innymi organami Przedszkola.

        2.        Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy i przełożonym służbowym dla zatrudnionych w Przedszkoli nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami.

        7.Z uwagi na sprawowanie obowiązków pracodawcy, Dyrektor decyduje w szczególności w sprawach:

        1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników Przedszkola; powoływania i powierzania stanowisk kierowniczych i odwoływania z nich,

        2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom Przedszkola,

        3)występowania z wnioskiem, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników Przedszkola,

        4)dokonywania oceny pracy nauczycieli,

        5)dokonywania oceny dorobku zawodowego w związku z awansem zawodowym nauczycieli,

        6)umożliwiania realizacji procedury awansu zawodowego nauczycieli,

        7)realizowania pozostałych zadań wynikających z ustawy Karta Nauczyciela.

        8. Dyrektor Przedszkola może wykonywać swoje obowiązki za pośrednictwem pracowników Zespołu, w szczególności za pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.

        9.       W przypadku nieobecności dyrektora Przedszkola zastępuje go inny nauczyciel tego przedszkola wyznaczony przez organ prowadzący.

        § 13

        RADA PEDAGOGICZNA PRZEDSZKOLA

        1.       Rada Pedagogiczna Przedszkola jest kolegialnym organem w zakresie realizacji zadań statutowych dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.

        2.       W skład Rady Pedagogicznej Przedszkola wchodzą Dyrektor Przedszkola i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Przedszkolu.

        3.       Przewodniczącym Rady Pedagogicznej Przedszkola jest Dyrektor .

        4.       W posiedzeniach Rady Pedagogicznej Przedszkola mogą brać udział z głosem doradczym także osoby zapraszane przez ich przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej Przedszkola.

        5.       Zebrania Rady Pedagogicznej Przedszkola   są organizowane:

                1)   przed rozpoczęciem roku szkolnego,

        2)      w każdym okresie (semestrze) ,

        3)      po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych,

        4)      w miarę bieżących potrzeb.

        6. Zebrania Rady Pedagogicznej mogą być organizowane:

        1)na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

        2)z inicjatywy Dyrektora

        3)z inicjatywy organu prowadzącego,

        4)z inicjatywy co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.

        7.       Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem Rady.

        8.       Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej Przedszkola należy:

        1)zatwierdzanie planów pracy  Przedszkola,

        2)podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w przedszkolu po zaopiniowaniu ich projektów radę rodziców;

        3) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;

        4)podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy wychowanków;

        5)ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad Przedszkolem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy przedszkola .

        9.        Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

        1) organizację pracy Przedszkola , w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych,

        2) projekt planu finansowego Przedszkola;

        3)wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;

        4)propozycje dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

        10.    Rada Pedagogiczna Przedszkola przygotowuje projekt zmian statutu Przedszkola ii uchwala go.

        11.   Rada Pedagogiczna Przedszkola może wystąpić z wnioskiem do właściwego organu:

        1)o odwołanie nauczyciela ze stanowiska Dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w Przedszkolu,

        2)o zbadanie i dokonanie oceny działalności Przedszkola lub jego Dyrektora.

        12.         Dyrektor Przedszkola wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały Dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne. 

        13. Uchwały Rady Pedagogicznej Przedszkola są podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.

        14. Rada Pedagogiczna Przedszkola ustala szczegółowy regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem Przedszkola i ustawą Prawo Oświatowe. Zebrania Rady Pedagogicznej Przedszkola  są protokołowane.

        15. Osoby biorące udział w zebraniach Rady Pedagogicznej Przedszkola są zobowiązanie do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Przedszkola, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników Przedszkola.

        § 14

        RADA RODZICÓW

        1.  W Przedszkolu  działa Rady Rodziców, która  reprezentują ogół rodziców wychowanków.

        2.  W skład Rady Rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danego oddziału;

        3.  W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

        4.  Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

        a.  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

        b. szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do Rady,

        5.   Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów Przedszkola, organu prowadzącego Przedszkole oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach Przedszkola.

        6.   Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:

        1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego Przedszkola; Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego Przedszkola, , program ten ustala dyrektor Przedszkola w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.

        2)  opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania Przedszkola ,

        3)  opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora Przedszkola.

         

        § 15

        STANOWSKA KIEROWNICZE

        1.       Dyrektor Zespołu za zgodą organu prowadzącego może tworzyć dodatkowe stanowiska kierownicze. Powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, oraz rady pedagogicznej.

        2.         Umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia.

        3.       Szczegółowy tryb odwołania ze stanowiska kwrowniczgo okresla ustawa prawo oświatowe.

         

        ROZDZIAŁ V

        PRAWA , OBOWIĄZKI I ZADANIA NAUCZYCIELI ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA

        § 16

        POSTANOWIENIA OGÓLNE

        1. W Przedszkolu zatrudnia się nauczycieli z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym oraz pracowników niepedagogicznych w tym pomoc nauczyciela oraz pracowników administracji i obsługi

        2. Szczegółowe zasady zatrudnia, zwalniania wynagradzania nauczycieli określa ustawa Karta Nauczyciela, zaś inny pracowników ustawa o pracownikach samorządowych i kodeks pracy.

        4.       Zasady etyki zawodowej oraz szczególne prawa i obowiązki nauczycieli określa Ustawa Karta Nauczyciela i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.

        5.       Każdemu pracownikowi określa się zakres obowiązków (czynności). Szczegółowe zakresy obowiązków pracowników Przedszkola  zamieszczone są w teczkach osobowych.

        6.       Zakres czynności poszczególnych pracowników ustala Dyrektor Przedszkola, w tym związanych z:

        b.      odpowiedzialnością za bezpieczeństwo, zdrowie i życie wychowanków,

        c.       prawidłowym przebiegiem procesu wychowawczo- dydaktycznego,

        d.      dbałością o pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny,

        e.      doskonaleniem umiejętności dydaktycznych i wychowawczych oraz podnoszeniem poziomu wiedzy merytorycznej.

        7.       Pracownicy Przedszkola odpowiedzialni są za dobre imię Pprzedszkola.

        § 17

        NAUCZYCIELE

        1.       Nauczyciel prowadzi pracę wychowawczo-dydaktyczną i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jej jakość oraz za bezpieczeństwo powierzonych jego opiece wychowanków,.

        2.         Prawa i obowiązki nauczycieli określa ustawa - Karta Nauczyciela w zakresie w niej określonym, ustawa prawo oświatow i ustawa o systemie oświaty oraz akty wykonawcze wydane na ich podstawie, , niniejszy statut.

        3.         Nauczyciel obowiązany jest w szczególności:

        1)  rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom w czasie zajęć organizowanych przez Przedszkole

        2) podejmować czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole,

        3) współdziałać z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci, z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju,

        4) planować i prowadzić pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz ponoszenie odpowiedzialności za jej jakość,

        5)  prowadzić obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowaniem tych obserwacji,

              6) współpracować ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną, opiekę zdrowotną i inną;

              7) wspierać każdego wychowanka w jego rozwoju,

              8) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego,

        9)kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka,

        10)    dbać o kształtowanie u wychowanków postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

        4.Do zadań nauczycieli należy w szczególności:

          1)bezstronne i sprawiedliwe traktowanie wszystkich wychowanków,

        2)otaczanie każdego wychowanka indywidualną opieką w celu poznania i kształtowania jego uzdolnień i zainteresowań,

        3)wybór programu wychowania przedszkolnego,

        4)opracowanie miesięcznych planów pracy w danym oddziale, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb poszczególnych wychowanków,

        5)dostosowanie formy i metody pracy do potrzeb i możliwość psychofizycznych wychowanków z uwzględnieniem zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną, oraz diagnozy funkcjonalnej,

        6)odpowiedzialność za realizację przyjętego programu nauczania,

        7)odpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i życie powierzonych ich opiece wychowanków,

        8)współpraca z rodzicami w szczególności w sprawach bieżących postępów w rozwoju i zachowaniu wychowanków, organizacja nie rzadziej niż cztery razy w roku spotkań z rodzicami,

        9)dokumentowanie współpracy z rodzicami,

        10)współpraca z osobami zatrudnionymi w Przedszkolu i/lub ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc w rozpoznawaniu potrzeb, trudności, zainteresowań i szczególnych uzdolnień wychowanków oraz z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi. Współpraca ta jest dokumentowana,

        11)systematyczne i rzetelne przygotowywanie się do prowadzenia każdego typu zajęć oraz ich realizowanie zgodnie z tygodniowym rozkładem i zasadami dydaktyki,

        12)prowadzenie dokumentacji szkolnej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa

        5.Nauczyciel ma prawo:

        1)do decydowania w sprawie doboru metod, formy pracy i środków dydaktycznych w prowadzonych przez siebie zajęciach dydaktycznych, i wychowawczych zgodnie z uznanymi przez współczesne nauki społeczno-pedagogiczne stosowane w kraju i za granicą, metodami nauczania, przestrzegając zasad niniejszego statutu i, w szczególności bacząc, by stosowane metody nauczania były dostosowane do potrzeb i możliwości wychowanków,

        2)do prowadzenia w pracy wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczej innowacji i eksperymentów pedagogicznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i niniejszym statutem.

        6.Nauczyciele Przedszkola muszą się odznaczać wysokimi kwalifikacjami oraz odpowiednią postawą etyczno–moralną.

        7. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem wychowanków, troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

        8.Formy spełniania zadań nauczyciela wychowawcy są dostosowane do wieku uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych szkoły.

        9.Dyrektor Przedszkola powierza każdy oddział opiece jednego lub dwóch nauczycieli- wychowawców. zależnie od czasu pracy oddziału, realizowanych zadań, forma pracy.

        10.   Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej  wskazane  jest, aby nauczyciel-wychowawca opiekował się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania wychowanka do Przedszkola. Jednak w wyjątkowych przypadkach Dyrektor może powierzyć opiekę nad oddziałem innemu nauczycielowi- wychowawcy zatrudnionemu w Przedszkolu.

        § 18

        PRACOWNICY NIEPEDAGOGICZNI

        1.       Do zadań pomocy nauczyciela należy w szczególności:

        1)uczestniczenie w zajęciach zespołowych prowadzonych przez nauczyciela i pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzaniu,

        2)wykonywanie czynności opiekuńczych i higieniczno-sanitarnych związanych z opieką nad wychowankiem,

        3)pomoc w karmieniu dzieci,

        4)wspomaganie nauczyciela w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć,

        5)dbanie o czystość i porządek w przydzielonych pomieszczeniach,

        6)dbanie o porządek w czasie zajęć i po ich zakończeniu,

        7)dbanie o estetykę pomieszczeń i mienie szkoły,

        8)opieka nad dziećmi w czasie spacerów, wycieczek oraz innych form zajęć,

        9)odbiór dzieci od rodziców przed zajęciami i przekazywanie ich rodzicom po zajęciach,

        10)dbałość o przestrzeganie w placówce zasad bhp.

        2. Podczas zajęć pomoc nauczyciela podlega nadzorowi nauczyciela i wykonuje jego polecenia.

        ROZDZIAŁ VI

        WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA

        § 19

        1..Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

        2.  Dziecko któremu odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym w którym kończy 9 lat.

        3.  W szczególnie uzasadnionych przypadkach do Przedszkola może uczęszczać dziecko które ukończyło 2,5 roku.

        4.  Wychowankowie Przedszkola mogą być ubezpieczeni są od następstw nieszczęśliwych wypadków.

        5.  Opłatę z tytułu ubezpieczenia dziecka uiszczają rodzice bądź opiekunowie we wrześniu, na początku roku szkolnego.

        § 20

        PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKA

        1. Prawa wychowanka wynikają z idei zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Prawach Dziecka, ustawie prawo oświatowe i innych aktów prawodawczych.

        2.  Wychowanek ma w szczególności prawo do:

        2)       podmiotowego traktowania przez wszystkich pracowników Przedszkola,

        3)      właściwie zorganizowanego procesu wychowawczo –opiekuńczo –dydaktycznego podczas zajęć przedszkolnych

        4)      szacunku dla wszystkich jego potrzeb,

        5)      zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony przed przemocą fizyczną lub psychiczną , demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej ,opieki wychowawczej i warunków pobytu w przedszkolu zapewniających  ochronę i poszanowania godności własnej i dyskrecji w sprawach osobistych, a także stosunków rodzinnych, korespondencji, przyjaźni, uczuć. Obowiązek Przedszkola w tym zakresie wynika z obowiązujących przepisów oraz  w szczególności z  ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka,

        6)      poszanowania jego godności osobistej,

        7)      poszanowania własności,

        8)      akceptacji jego osoby,

        9)       troskliwego i życzliwego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym- opiekuńczym,

        10)   uczestnictwa w zajęciach dodatkowych i imprezach organizowanych przez Przedszkole,

        11)   korzystania pod pieką upoważnionych pracowników Przedszkola  ze wszystkich pomieszczeń i wyposażenia Przedszkola zgodnie z ich przeznaczeniem,

        12)   udziału w życiu Przedszkola w miarę swoich potrzeb i możliwości,

        13)   zgłaszania Dyrektorowi Przedszkola uwag i wniosków oraz uzyskiwania informacji o sposobie ich załatwienia,

        14)    swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia Przedszkola a także światopoglądowych i religijnych – jeśli nie narusza tym dobra innych osób,

        15)    rozwijania zainteresowań, zdolności, talentów poprzez   dokonywanie wyboru zajęć dodatkowych i innych form zajęć w odpowiednich do tego celu pomieszczeniach, zgodnie z możliwościami Przedszkola,

        16)    korzystania pomocy psychologiczno – pedagogicznego.

        3. Wychowanek ma szczególności obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w statucie Przedszkola a nadto:

        1) przestrzeganie ustalonych norm i zasad panujących w grupie,

        2)sprzątanie po zabawie,

        3)przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,

        4) pełnienie ról społecznych zgodnie z zasadami przyjętymi w grupie (np. rola dyżurnego),

        5)dbanie o czystość osobistą i porządek w najbliższym otoczeniu.

         

        § 21

        1. Dyrektor może skreślić wychowanka z listy dzieci przyjętych do przedszkola, na podstawie uchwały rady pedagogicznej w przypadku:

        1)nieusprawiedliwionej nieobecności wychowanka w Przedszkolu, trwającej dłużej niż 30 dni, po uprzednim przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Uchwałę w przedmiocie skreślenia wychowanka doręcza się rodzicom,

        2)zaleganie z ustalonymi opłatami za okres 2 miesięcy, po uprzednim wyznaczeniu dodatkowego terminu 14 dniowego do uregulowania zaległości. Uchwałę przedmiocie skreślenia wychowanka doręcza się rodzicom,

        3)gdy zachowanie wychowanka zagraża bezpieczeństwu innych wychowanków przebywających w danym oddziale. Uchwałę w przedmiocie skreślenia wychowanka doręcza się rodzicom.

        ROZDZIAŁ VII

        PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW

        § 22

        1. Rodzice mają prawo do:

        1)znajomości swoich praw,

        2) zapoznania się podstawą programową wychowania przedszkolnego, z programem wychowania przedszkolnego realizowanym z oddziale, planami pracy wychowawczo-dydaktycznej realizowanymi, z koncepcją pracy przedszkola,

        3) uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka,

        4)uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli i specjalistów  w rozpoznawaniu przyczyn trudności edukacyjnych, wychowawczych, w doborze metod udzielania dziecku pomocy,

        5)wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi swoich uwag i spostrzeżeń o własnym dziecku,

        2. Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:

        1)przestrzeganie niniejszego Statutu,

        2) zapewnienie wychowankowi regularnego uczęszczania na zajęcia,

        3) przyprowadzanie wychowanka do Przedszkola tylko wówczas gdy jest on zdrowy,

        4) zaopatrzenie wychowanka w niezbędne przybory i pomoce dydaktyczne oraz środki czystości,

        5) respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej podjętych w ramach jej kompetencji,

        6)przyprowadzanie i odbieranie wychowanka z Przedszkola przez rodziców  (prawnych opiekunów) lub przez upoważnioną przez rodziców osobę  pełnoletnią,  zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,

        7) informowanie o przyczynach nieobecności wychowanka w Przedszkolu,

        8)niezwłoczne zawiadamianie Przedszkola o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych wychowanka,

        9) uczestniczenie w zebraniach ogólnych rodziców wychowanków uczęszczających do Przedszkola, zebraniach oddziałowych,

        10)stawianie się na wezwanie Dyrektora lub nauczycieli.

        § 23

        REKRUTACJA

        1. Kandydaci przyjmowani są do Przedszkola po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

        2. Przyjmowanie dzieci do przedszkola realizowane jest na podstawie zasad określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59) oraz w terminach ustalonych zgodnie z delegacją ustawową przez organ prowadzący.

        3. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na zasadach powszechnej dostępności.

        ROZDZIAŁ IX

        POSTANOWIENIA KOŃCOWE

        § 24

        1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

        2. Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.

        3. Przedszkole używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami.

        4. Statut Przedszkola może zostać zmieniony zgodnie przepisami ustawy prawo oświatowe.